Na pierwszy ogień idą oczywiście gry współtworzone przez IPN
Gra Szyfrów

Gracz wciela się w członka polskiego radiowywiadu z okresu wojny polsko – bolszewickiej, którego zadaniem jest złamanie szyfrów przeciwnika i zneutralizowanie pociągów pancernych.
Warsaw Rising – miasto bohaterów

Tym razem gracz wciela się w rolę dowódcy oddziału powstańców warszawskich. Zadaniem jest zdobycie amunicji, zasobów i walka z okupantem.

Gra poświęcona polskiemu personelowi lotniczemu z okresu II WŚ. Celem jest m.in. odpieranie ataków niemieckiego lotnictwa, obsługa urządzeń, nawiązywanie łącznictwa z AK oraz rozwiązywanie łamigłówek.
Z gier innych wydawców warto zerknąć na

Gra dostępna za darmo. Dedykowana starszym uczniom (szkoła ponadpodstawowa), w której wcielamy się w cywila, usiłującego przetrwać w mieście ogarniętym wojną. Za główną inspirację posłużyły relacje świadków oblężonego Sarajewa.
Powstanie styczniowe- gra strategiczna

Gra strategiczna (można grać na telefonach), w której gracz wciela się w przywódcę jednego z polskich oddziałów w czasie powstania styczniowego. Zadaniem oddziału jest m.in. zastawianie zasadzek, wciąganie oddziałów wroga w pułapki, patrolowanie terenu.
Waterworks

Gra o średniowiecznym Grudziądzu. Zadaniem jest zaopatrzenie miasta w wodę, poprzez budowę sieci wodociągów i lokalizację studni. Zadbać trzeba o to, by w każdym domu była wystarczająca ilość wody.
Więcej o grze tu
Na koniec jeszcze dwie propozycje od IPN, do wykorzystania z VR

Akcja ma miejsce w latach ’80 XX w. Gracz ma możliwość przenieść się do mieszkania, w którym swoją nielegalną drukarnię ma Solidarność Walcząca.

Etiuda filmowa, w której narratorką jest jedna z córek rodziny Ulmów. Przedstawia ona realia życia na okupowanej wsi lat ’40 XX w.