Herstoria – czyli o kobiecej stronie historii

„Brakująca połowa dziejów, krótka historia kobiet na ziemiach polskich”

LINK: https://www.gwfoksal.pl/brakujaca-polowa-dziejow-krotka-historia-kobiet-na-ziemiach-polskich.html

Wydaje mi się, że jest to jedna z podstawowych pozycji jeśli chodzi o literaturę herstoryczną. Autorka opisuje losy kobiet na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów – od czasów przedchrześcijańskich po współczesność. Pojawiają się tu historie kobiet nie tylko znanych nam z nazwisk, ale również całych grup społecznych. Bardzo polecam!

Kobiety z obrazów” cz. 1 i 2

LINK: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133328/kobiety-z-obrazow?idcat=0

Bardzo ciekawe pozycje, w których autorka przedstawia nie tylko największe malarki ale także muzy artystów. Większość z nich wywarła ogromny wpływ na sztukę i jest powszechnie znana w zbiorowej świadomości. Warto więc dowiedzieć się kim były i jakie fascynujące życie prowadziły.

„Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety”

LINK: https://www.znak.com.pl/ksiazka/krotka-historia-jednego-zdjecia-kobiety-paulina-tyczkowska-jakub-kuza-155234

Ta książka zawiera w sobie ponad 130 fotografii przedstawiających bardziej i mniej znane kobiety. Znajdują się tu aktorki i robotnice, malarki i podróżniczki, zwykłe matki i żony a także nieprzeciętne osobowości. Do każdego zdjęcia zamieszczony jest krótki opis przedstawiający postać i okoliczności jej zrobienia. Książka zachęca do dalszych poszukiwań informacji o poszczególnych wydarzeniach i kobietach.

Polki na Montparnassie”

LINK: http://wydawnictwoagora.pl/polki-na-montparnassie/

Opowieści o życiu polskich malarek mieszkających w legendarnej, artystycznej dzielnicy Paryża. O kobietach, które dążyły do realizowania swojej pasji i rozwijania talentów, pomimo niesprzyjających czasów i na przekór ówczesnym przekonaniom.

Dromaderki”

LINK: http://centrala.org.uk/pl/dromaderki-marta-frej/

Krótki komiks, zilustrowany przez ilustratorkę Martę Frej, opowiadający o kobietach przemycających broń i informacje w czasie I WŚ. Nazywane były one dromaderkami – stąd też tytuł komiksu. Oprócz przedstawienia sposobów na szmuglowanie, wspomniano o roli jaką w tym procederze odgrywała ówczesna moda.

„Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość”

LINK: https://egmont.pl/Sufrazystki-i-Sufrazetki.-Walka-o-rownosc,15295526,p.html

Historia angielskich kobiet ( i mężczyzn) walczących o prawa wyborcze dla kobiet. Książka pokazuje jak długa i trudna była droga kobiet, do równouprawnienia w kwestii praw politycznych. Przepięknie zilustrowana pozycja, zawierająca również biogramy najsłynniejszych sufrażystek i sufrażetek.

„Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice”

LINK: https://nk.com.pl/kobiety–badaczki–czempionki–awanturnice/p2600.html

Historia 35 inspirujących kobiet, które zapisały się na kartach historii świata swoimi osiągnięciami i wynalazkami.
Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu? W tej książce znajdziecie odpowiedź na wszystkie powyższe pytania.

seria „Wspaniałe kobiety, które…”

LINK: https://keliber.pl/nadzwyczajnie-wspaniale-kobiety-ktore-ratowaly-planete

Seria książek dla młodszych czytelników, zawierająca trzy pozycje: Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę, Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię, Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat. W każdym tomie pojawiają się biografie i historie kobiet, które zasłynęły w poszczególnych dziedzinach – nauce, przyrodzie, ekologii, sztuce, polityce. Książki trochę w komiksowym stylu, z ogromną ilością kolorowych ilustracji.

Strony: 1 2

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑