INNOWACJA „KOBIECA HISTORIA DZIEJÓW ŚWIATA”

W roku szkolnym 2021/2022 wprowadziłyśmy innowację „Kobieca historia dziejów świata”. Do realizacji innowacji zaprosiliśmy nauczycieli innych szkół i ostatecznie dołączyło 32 nauczycieli. Celem naszym było przybliżenie uczniom tego, jak żyli ludzie na przestrzeni wieków, jak zmieniała się sytuacja życiowa, a zwłaszcza kobiet. Również chcieliśmy odnieść historię powszechną i historię Polski do sytuacji lokalnej, zachęcając uczniów do szukania lokalnych bohaterek.

Innowacja opierała się na realizacji scenariuszy według poniższego schematu:

– październik – „Życie społeczne od starożytności do nowożytności”

– listopad – „Bohaterki czasu wojen”

– grudzień – „Tradycje świąteczne na przestrzeni dziejów”

– styczeń – „Moda kobieca na przestrzeni wieków”

– luty – „Życie społeczne w XIX-XX w.”

– marzec – „Prawa kobiet”

– kwiecień – „Kobiety nauki”

– maj – „Kobiety w sztuce i sporcie”.

Co miesiąc nauczyciele dostawali scenariusze do przeprowadzenia, a praktycznie każdy z nich zawierał prezentację oraz zadania online. Również przygotowany został escape room z okazji 8 marca, jak też escape room z okazji 11 listopada pod hasłem „11 wielkich Polek”.

Link: https://view.genial.ly/61bf6c267480ff0e2f33746f/interactive-content-swiateczny-escape-roomtemat-edukacja
Link: https://view.genial.ly/618442feaa3be30dc03adeee/interactive-content-11-wielkich-polekescape-roomtemat-edukacja

Ponadto przeprowadzone zostały dwa konkursy dla uczniów objętych innowacją. Pierwszy z nich dotyczył przedstawienia dziejów mody kobiecej – zadaniem uczniów było w kreatywny sposób zaprezentować rozwój mody. Wśród otrzymanych prac trafiały się uszyte suknie przez uczniów, jak też zdjęcia wystylizowanych uczennic oraz rysunki.

Drugi konkurs wiązał się z tym, aby przygotować lapbook na temat wybranej postaci kobiecej – uczniowie mogli sięgnąć zarówno do historii lokalnej, jak historii Polski czy powszechnej. Prace dotyczyły m.in. Elżbiety Zawackiej, Marii Skłodowskiej-Curie oraz Florence Nightingale. Konkurs na lapbook został objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia i dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu.

Ponadto udało się także w grudniu zorganizować spotkanie online z prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Toruń. Uczniowie mogli poznać historie dotyczące tego, jak wyglądało Boże Narodzenie w czasach II wojny światowej oraz PRL-u.

Nauczyciele w ankiecie po zrealizowaniu innowacji pisali, że uczniowie bardzo byli zainteresowani zwłaszcza materiałami dotyczącymi dziejów mody, czy kobiet nauki, sztuki i sportu oraz escape roomami.

Poniżej przedstawiamy scenariusze z tej innowacji, bo może zaciekawi ten temat jeszcze innych nauczycieli.

Link do scenariuszy:

Strony: 1 2

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑