Serie książek historycznych dla dzieci i młodzieży

„Antek Srebrny”

LINK: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/komiksy/antek-srebrny

Seria komiksów wydawnictwa IPN, przedstawiających losy tytułowego Antka oraz jego kolegów i rodziny, w czasie drugo wojennej zawieruchy. Przygody Antka przeplatają się z wieloma ważnymi dla Polski wydarzeniami II WŚ. Seria liczy 10 komiksów (Obrona Grodna 1939 r., Ucieczka z nieludzkiej ziemi 1940 r., Szczury Tobruku 1941 r., Bitwa o Monte Cassino 1944 r., Kocioł Falaise 1944 r., Operacja „Market Garden” 1944 r., Kierunek Wilhelmshaven 1945 r., Na partyzanckich ścieżkach 1946 r., W matni 1946 r., Przemarsz przez piekło 1944 r.), które można zakupić jako osobne zeszyty lub wydawnictwo zbiorcze, do którego dołączona jest płyta z 4 krótkimi, animowanymi filmami. Komiksy spodobać się mogą już dzieciom z początkowych klas szkoły podstawowej.

„Srebrni na szlakach niepodległej”

LINK: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/komiksy/62905,Srebrni-na-szlakach-Niepodleglej.html

Seria trzech komiksów plus prolog i epilog, ukazująca losy rodziny rozdartej pomiędzy trzema zaborami. Tytułowa rodzina Srebrnych, będąca przodkami Antka – bohatera komiksów o II WŚ- odzwierciedla los wielu polskich rodzin z tamtego okresu. Trzy komiksy opisują losy trzech kuzynów, żyjących pod trzeba różnymi zaborami i ich drogi do wolnej Polski

„Srebrni na szlakach bitwy warszawskiej”
LINK: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/111401,Srebrni-na-szlakach-Bitwy-Warszawskiej-1920-r.html

Komiks Srebrni na szlakach Bitwy Warszawskiej 1920 r. jest kontynuacją publikacji Srebrni na szlakach niepodległej, ukazującej losy trzech kuzynów z rodziny Srebrnych – Mikołaja, Jana i Kacpra, którzy tym razem wspólnie, w szeregach Wojska Polskiego walczą w wojnie polsko- bolszewickiej.

„Najwybitniejsi naukowcy”

LINK: https://egmont.pl/seria/NAJWYBITNIEJSI-NAUKOWCY,s,49986561

Nowa seria komiksów wydawnictwa Egmont,  poświęcona najwybitniejszym naukowcom w historii. Warto zaznaczyć, że jako pierwszy został wydany tom o Marii Skłodowskiej Curie. W chwili obecnej w sprzedaży są dostępne części m.in. o Darwinie, Einsteinie, Arystotelesie, Newtonie. Komiksy rysowane są w sposób bardzo przypominający mi, znaną wszystkim bajkę „Byli sobie wynalazcy”. Komiksy ukazują nie tylko najważniejsze odkrycia poszczególnych naukowców, ale również zdradzają co nieco z ich życia prywatnego czy dzieciństwa.

„Historia Polski w komiksie”

LINK: https://wydawnictwowam.pl/prod.historia-polski-w-komiksie.11974.htm?sku=79479

Komiksowa wersja historii Polski, której przyświeca hasło Bóg, honor i ojczyzna. Z racji ograniczeń jakie nakłada forma komiksu, oraz adresaci (czyli dzieci) zastosowano dość dużą selekcję wydarzeń. Spory nacisk został też położony na postaci i wydarzenia związane chrześcijańską historią Polski. Dzieciom na pewno spodoba się strona wizualna (mój 6 letni syn uwielbia przeglądać ten komiks), jednak w czasie czytania konieczne jest tłumaczenie i dopowiadanie pewnych faktów.

Strony: 1 2

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑