„Ja, Zeus i ekipa z Olimpu”
LINK: https://publicat.pl/papilon/szkola-podstawowa-10-12-lat
Seria trzech książek, każda poświęcona jest mitom, bogom i stworzeniom z wierzeń innej starożytnej cywilizacji (Grecji, Rzymu i wikingów).
Pełne humoru, ciekawostek, napisane językiem dostosowanym dla czytelników w wieku szkolnym. Do tego ilustracje – z przymrużeniem oka, trochę w komiksowym stylu. Raczej dla dzieci ok.10-12 r.ż.
Twoja misja
LINK: https://mamania.pl/search.php?text=twoja+misja
Książki paragrafowe – czytelnik sam podejmuje decyzje o tym, co będzie się dalej wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów.
W „Twoja Misja średniowiecze” czytający wciela się w rolę najmłodszego syna zubożałego szlachcica, który został porwany. Celem jest odnalezienie ojca, rozwiązując problemy w średniowiecznych realiach życia.
W części o Leonardo da Vinci, czytelnik wciela się w praktykanta wielkiego mistrza, poznając jego sekrety i okoliczności powstawania genialnych wynalazków.
„Świat człowieka”
LINK: https://nk.com.pl/swiat-czlowieka/p2951.html
„Kompendium cudów z dziejów ludzkości Świat Człowieka” to barwna podróż przez dzieje człowieka, od samych początków ludzkości po świat współczesny. Znajdziemy w niej odpowiedzi na pytania Jak powstali ludzie? Gdzie zbudowano pierwsze miasta? Jak wynaleźliśmy pismo? Kto wymyślił pieniądze? i wiele innych. A to wszystko okraszone wspaniałymi ilustracjami.
Bardzo ciekawa pozycja, poruszająca nie tylko kwestie historii politycznej czy gospodarczej ale również kultury, sztuki, muzyki, mody czy wojny.
„Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu”
LINK: https://legendarz.pl/produkt/dobre-czasy-jak-zarobic-w-sredniowieczu/
To jedna z tych książek, gdzie sama zapowiedź zadecydowała o tym, że muszę ją mieć na swojej półce.
Paweł Zych jest współautorem i ilustratorem m.in. wspaniałego „Bestiariusza słowiańskiego”.
W tej książce autor przedstawia realia życia w średniowieczu – jak wyglądała praca na różnych stanowiskach, różnych zawodach, w miastach i na wsiach. Ile kosztowały różnego rodzaju przedmioty, ile zarabiano. Wszystkie informacje podane w niesamowicie ciekawy sposób, na przepięknie ilustrowanych rozkładówkach.
Książka dedykowana dzieciom, ale sama będąc pasjonatką średniowiecza znalazłam w niej mnóstwo ciekawych rzeczy o których wcześniej nie słyszałam.
„Podbipięta, czyli co kryje się w nazwiskach”
LINK: https://www.znak.com.pl/ksiazka/podbipieta-czyli-co-sie-kryje-w-nazwiskach-rusinek-michal-215787
Autora – Michała Rusinka – chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W „Podbipięcie”, z ogromnym poczuciem humoru, autor śledzi historię nazwisk – skąd się w ogóle wzięły, w jaki sposób je tworzono, jak dziś odszyfrować znaczenie swojego nazwiska. Mnóstwo intrygujących, śmiesznych i zaskakujących przykładów nazwisk wraz z omówieniem. Książka gwarantuje dobrą zabawę dla całej rodziny i zachęca do poszukiwania znaczenia własnego nazwiska.
„Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości”
LINK: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wytrzyszczka-czyli-tajemnice-nazw-miejscowosci-rusinek-michal-192119
Kolejna fantastyczna książka autorstwa Michała Rusinka. Tym razem autor śledzi historię nazw miejscowości. Kto w dzieciństwie nie śmiał się z nazw takich jak chociażby Swornegacie? Albo dziwił się, że mamy w Polsce Szwecję, Rzym i Amerykę? W tej książce znajdują się odpowiedzi na te pytania. Dużo śmiechu przy czytaniu gwarantowane.